Historie obceObec Šestajovice se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký

 

Obec Šestajovice je tvořena v současné době ze dvou částí - Šestajovice a Roztoky, s celkovým počtem 194 obyvatel. Rozprostírá se na levém břehu řeky Metuje asi 6 km východně od města Jaroměře, na spojnici Jaroměř - Nové Město nad Metují. Jde o ves typu slovanské návesné okrouhlice ve tvaru podkovy s vějířovitou paprskovitou plužinou.

Šestajovice leží v nadmořské výšce 274 m.n.m. a Roztoky v nadmořské výšce 264 m.n.m.

První zmínka o obci Šestajovice se váže k roku 1450 jako o zemanské tvrzi Jana Veselického. Převážnou dobu patřily k Opočenskému panství až do roku 1948. Od této doby jsou Šestajovice samostatnou obcí. Roztoky se připomínají  v historii poprvé roku 1495. Stejně jako Šestajovice náležely k Opočenskému panství do roku 1948. Roku 1960 byla obec Roztoky připojena pod správu MNV Šestajovice.

Mezi historické památky obce můžeme zařadit bývalý mlýn v Šestajovicích z roku 1495, malou vodní elektrárnu s Francisovou turbínou z roku 1904. U domu číslo 37 se nachází socha Panny Marie a uprostřed obce stojí žulový památník od J.Bárty zasvěcený obětem 1. světové války, který byl slavnostně odhalen r. 1928. V Roztokách je možno shlédnout také bývalý mlýn s vodní elektrárnou.

Přírodní vzácností je “Šestajovická stráň“, nacházející se mezi obcemi Šestajovice a Roztoky na rozloze 13,5 ha, která je tvořena dubohabrovým hájem se specifickou květenou a za obcí Roztoky památný strom “Kavalírův dub“ s obvodem kmene 415 cm a výškou 31 m.

V obci se nachází obchod se smíšeným zbožím.

V obci jsou dvě zájmová sdružení - Sbor dobrovolných hasičů a  Myslivecké sdružení Ples se sídlem v Šestajovicích.

Obě části obce leží v krásné přírodní scenérii v povodí řek Staré a Nové Metuje a jejich návštěva může zpříjemnit Váš volný čas a obohatit o nové zážitky. 

 

Odkaz na kroniku:

Kronika Šestajovice.pdf